Jak psát web

Vydělejte si peníze snadno a rychle

Ankety, návštěvní knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web


SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER


Pořadí:2.
Výška:492 m
Město:Šanghaj
Rok otevření:2008
Počet pater:101
Stát:Čína

HISTORIE


V Šanghaji byl konečně otevřen tento impozantní 492 metrů vysoký mrakodrap, který byl budován dlouhých 11 let. Za tuto dobu zažil mnohé, vedle nekonečných průtahů o financování stavby, také změnu celého projektu, při které byla původní výška 460 metrů navýšena o více než 30 metrů na dnešních 492 metrů. Při zahájení stavby se počítalo s tím, že po svém dokončení se stane nejvyšší budovou světa, což se však díky průtahům při stavbě nestalo a nic tomu nepomohla ani změna výšky budovy v roce 2003, kdy bylo již jasné, že nepokoří budovu Taipei 101, která byla tehdy těsně před dokončením. A tak byl nakonec šanghajský velikán po nesnadné cestě, která mu přinesla mnoho nástrah a překážek, slavnostně otevřen dne 17. července léta páně 2008.

PRVENSTVÍ


Někomu z vás by mohlo připadat, že tento mrakodrap je pouze jeden z mnoha bezvýznamných budov v Číně resp. Šanghaji. Jelikož je pouze druhý a na druhé se vždy brzo zapomíná a navíc si druhé místo příliš dlouho ani neužije, neb se na něj třesou hordy dalších. Jednoho prvenství však přece jen SWFC dosáhl a toto prvenství není zcela bezvýznamné, ba naopak po bližším prozkoumání je velmi významné. Jistě si většina z vás všimla, že je problém s určováním výšky mrakodrapů. Dříve se brala vždy výška po střechu budovy, toto se však v posledních letech změnilo a u většiny nových budov se začala počítat i výška antén a podobných konstrukcí, avšak u starších budov se ponechala výška původní. Toto sebou přináší jistou dezorientaci, jelikož některé novější budovy jsou menší než ty starší, avšak jejich oficiálně prezentovaná výška je vyšší díky oněm anténám apod. konstrukcím. SWFC je tedy budovou s nejvyšší střechou na světě a svého soka Taipei 101 přečnívá téměř o 50 metrů.

BRÁNA DO NEBES


Bezesporu nejzajímavějším prvkem celé budovy, je otvor na vrcholu věže, který vychází z čínské mytologie a má symbolizovat bránu do nebes. Důvod vytvoření tohoto otvoru je však zcela prozaičtější a je jím uvolnění pláště budovy od náporu větru, jehož rychlost zde může dosahovat vysokých hodnot.


GALERIE

EXTERNÍ ODKAZY

www.shanghaihills.com - oficiální web (anglicky)

© 2017 mrakodrapy.kvalitne.cz