Jak psát web

Vydělejte si peníze snadno a rychle

Ankety, návštěvní knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web


30 ST MARY AXE


Pořadí:31.
Výška:180 m
Město:Londýn
Rok otevření:2004
Počet pater:41
Stát:Velká Británie

BOMBOVÝ ÚTOK


30 St Mary Axe je 180 metrů vysoká budova v Londýně. Stojí na místě původní Baltické burzy, sídla vedení společnosti prodeje lodí a poskytování lodních informací. 10. dubna 1992 vybuchla poblíž domu bomba, kterou zde umístila teroristická skupina IRA. Tato detonace způsobila vážné poškození stavby a blízkého okolí. Společnost ochrany národních památek English Heritage a Corporation of London trvaly na tom, aby rekonstrukce budovy zachovala původní vzhled průčelí. Společnost Baltická burza nebyla schopna financovat tak rozsáhlou obnovu a tak prodala pozemek v roce 1995 společnosti Trafalgar House. English Heritage však zjistila, že poškození budovy je rozsáhlejší než se původně předpokládalo, takže netrvala na plné obnově stavby.

OCENĚNÍ


V roce 1996 společnost Trafalgar House zveřejnila plán na výstavbu 370 m vysoké stavby s plochou více než 90 000 m2 kancelářských prostor, s vyhlídkovou terasou ve výšce 305 m. Návrh tvaru budovy byl velmi neobvyklý a připomínal tvarem okurek. 23. srpna 2000 bylo vydáno povolení ke stavbě daleko vyšší budovy než byla původní Baltická burza. Jedním z důvodů vydání povolení ke stavbě tak vysoké budovy byl i přesun sídel mnoha významných společností z City do Canary Wharf, protože v City se projevoval nedostatek rozlehlých kancelářských prostor. Stavba byla dokončena 28. dubna 2004.Návrh obdržel prestižní cenu Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova roku 2004 a také Emporis Skyscraper Award za rok 2003, jako nejlepší mrakodrap světa dokončený v tomto roce.

POUŽITÉ TECHNOLOGIE


Vstup do budovy
Stavba je navržena jako energeticky úsporná stavba a vyžaduje pouze polovinu energie obdobných staveb. Mezery v každém poschodí vytvářejí šest šachet, které slouží jako přirozený ventilační systém. Šachty vytvářejí efekt dvouvrstvého skla a vzduchová vrstva izoluje vnitřní prostory. Architekti omezují dvojité zasklení u obytných budov, aby se vyhnuli neúčinnému proudění tepla, ale u této stavby je tento efekt využit. Šachty odvádějí v horkých dnech nadbytek tepla z budovy a v zimě je vnitřek budovy ohříván pasivní solární energií. Sklo také dovoluje využít sluneční svit pro osvětlení kanceláří.

PANORAMA


Ve 40. patře, nejvyšším poschodí, se nachází bar pro nájemce a jejich hosty, který umožňuje nádherný panoramatický výhled na Londýn. Na 39. poschodí se nachází exkluzivní restaurace a na 38. soukromé jídelny. Zatímco většina výškových budov bývá vybavena výkonnými výtahy až do nejvyššího patra, v důsledku výstavby baru na 40 poschodí, dosahují hlavní výtahy v Gherkinu jen do 34. patra a pro dosažení 39. patra je potřeba přestoupit do jiného výtahu. V budově dále existují mramorová schodiště a výtah pro lidi se sníženou pohyblivostí.

REKORD


V září roku 2004 u příležitosti Open House Day, kdy jsou zpřístupněny veřejnosti jinak nedostupné budovy, byli někteří návštěvníci nuceni čekat až 5 hodin na to aby se dostali dovnitř. To byl rekord v počtu návštěvníků v jedné budově u příležitosti Open House Day.


GALERIEEXTERNÍ ODKAZY

www.30stmaryaxe.com - oficiální web (anglicky)

© 2017 mrakodrapy.kvalitne.cz